1.Hafta-Bilişim ile Değişim

Öğrencilerin 5. sınıfta tanıştıkları Bilişim Teknolojileri kavramlarını hatırlatmak ve yeni kavramlarla da tanışmalarını sağlamak için aşağıdaki kavram haritasını çözümleyerek derse başlayabilirsiniz.

Öğrencilere Bilişim Teknolojilerinin hangi alanlarda kullanıldığına dair soru sorabilir geçen senedeki bilgilerini de kullanarak görüşleri alınır.

Ardından BİT kullanım alanlarını açıklamak için aşağıdaki posteri veya hazırlanan sunumu kullanabilirsiniz.

BİT kullanım alanları sunumu

BİT’in kullanım alanlarına ilişkin bilgilendirmenin ardından öğrencilere teknolojik gelişmeleri ne kadar takip ettiklerini sorunuz. Gelen yanıtlar doğrultusunda aşağıdaki listede yer alan ve öğrenciler tarafından belirtilmeyen teknolojileri duyup duymadıklarını sorunuz.

Ardından yeni teknolojileri biliyormuyuz sunusu öğrencilere aktarılır.

https://www.youtube.com/watch?v=ukvQmBcpjYY

Teknolojinin faydalarının çok olmasına rağmen uygunsuz kullanımı hâlinde ciddi sağlık problemlerine neden olabileceğini hatırlatılır ve 5.sınıf 1. hafta ergonomi animasyonu izletilebilir.

Ek olarak ergonomi posterinden yararlanabilirsiniz.

Gelişen ve değişen teknoloji, yaygınlaşan akıllı telefonlar, sosyal medya hesapları, bloglar, vikiler inanılmaz bir teknoloji çağının derinliklerine insanları sürüklemektedir. İnsanların bilgi ve iletişim teknolojileri cihazlarını uzun süre ve yoğun bir şekilde kullanmasının oldukça önemli sonuçlara neden olduğunu öğrencilere söyleyiniz. Özellikle de interneti kullanan insanların bir süre sonra sosyal hayattan koparak asosyal kişilik göstermeye başladığını ve dış dünyaya karşı duyarsızlaştığını vurgulayınız. İnsanların kendilerine sanal dünyada yeni bir kimlik ve hayat kurduğunu, bu yeni ve yalnız dünyalarında yaşayarak gerçek hayattan koptuklarını belirtiniz.

Ardından teknolojinin etkileri afişi açılarak gerekli açıklmalar yapılır.

Teknolojinin etkileri konusunu bitirdikten sonra “Peki burada öğrendiğiniz tanımlardan hareketle bunların dışında aklınıza gelen, çevrenizde gözlemlediğiniz hastalıklar/bağımlılıklar var mı?” diye öğrencilere sorunuzve öğrencilerden evde araştırma yapmalarını isteyiniz. Öğrencilerden gelen yanıtlar arasında teknoloji bağımlılığı ve oyun bağımlılığı olması beklenmektedir.

Daha sonra teknolojinin etkileri oyunu oynanır.

Ders toparlanıp bitirilir.

Oyunun için gr-code