12.Hafta-Ara Tara, Sor Sorgula

Geçen hafta işlenen bilgisayar ağları konusu kışça özetlenir.

Merak ettiğiniz konuları nasıl öğrenirsiniz? Sorusunun ardından;

Bu etkinlikte Google arama araçları hakkında bilgi verilecektir.

Sınıfta internet bağlantınız varsa, öğrencilerle belirlediğiniz bir konuda “görsel”, “haber”, “video” aramaları yapabilirsiniz.

Bu aramaları yaparken,

Görsel için; renk, boyut, tarih, telif gibi özellikleri,

Video için; kalite, süre, tarih gibi özellikleri,

Haber için; haber-blog, tarih, dil gibi özellikleri dikkate alarak arama yapmanız öğrencilerin arama seçeneklerini görmeleri açısından yararlı olacaktır.

Daha sonra Google Google söyle bana sunumu açılır.

Daha sonra şu iki soruyu öğrencilere sorabilirsiniz.

Sizce internetteki her bilgi doğru bilgi midir?
Doğru bilgiye nasıl ulaşırım?

Daha sonra doğru bilgiye nasıl ulaşırım afişi öğrencilerle paylaşılır.

Uygulama
Ankara su kaynakları arama sonuçları afişi açılır.

Bu sayfaların içerikleri hakkında neler söyleyebilirsiniz?

Hangileri daha güvenilir, hangileri daha güncel bilgi?

Gibi soruların ardından arama sonuçları değerlendirme görseli açılır.

Daha sonra bilgi kirliliği sunumu öğrencilerle paylaşılır.

Uygulama
Eba kamu spotu videosu açılır.

Videodan yola çıkarak öğrencilere EBA’da ders içerikleri, uygulamalı eğitimler, görsel ve yazılı materyaller, yarışma ve sosyal etkinlikler gibi duyuruların yapıldığından bahsediniz.

EBA’da uygulamalı olarak çocukların arama yapması sağlanır.

Dersi bitirirken;

Bugün internetten arama yaparken nasıl daha ayrıntılı arama yapacağımızı gördük. Bu sayede vakit kaybetmeden, fazla çaba sarf etmeden aradığımız veriye ulaşabileceğiz. İnternet gerçekten çok fazla bilgi sunmakta, fakat bu her zaman işlerimizi kolaylaştırmamaktadır. Bu bilgiler her zaman kullanıma uygun değildir. Gereksiz, tekrar eden, doğruluğu kanıtlanmamış ya da yanlış birçok bilgi de internette bulunuyor. Bazen kişisel bilgisayarlarımızda bile bunlara rastlayabiliriz. Bu da bilgi kirliliği olarak adlandırılır ve bizi bazı zararlara uğratır. Bilgileri yönetmek doğru bilgiye hızlıca erişim sağlamak için önemlidir. Bilgi yönetimi için sistematik bir yaklaşım işleri kolaylaştırabilir. Bugün gördüğümüz veri yönetim döngüsü de bu yaklaşımlardan biri. Tabii ki bunlar bir başlangıç, “büyük bilgiler” denen ve çok fazla bilgiyi hızlıca işleyip güncelleyen, paylaşan, analiz eden yönetim sistemleri de bulunuyor. EBA, Millî Eğitim Bakanlığı tarafından her geçen gün sayısı artan içerik sunan eğitim ağıdır. EBA, bize birçok kategoride, akademik olarak önemli güvenilir içerikler sunar. Her zaman güvenle kullanabileceğimiz, ayrıca içeriklere katkıda bulunabileceğimiz bir ağdır. Bu dersimizde EBA arama motorunu öğrendik ve EBA içerikleri içinde ilgi alanlarımıza göre gezinme yapmaya çalıştık.

Açıklaması yapılabilir.