Bubl.us

Merhabalar,

Bu yazımızda web 2.0 araçlarından biri olan Bubl.us internet platformundan bahsedeceğim.

Bubl.us Nedir?

Online olarak kavram veya zihin haritası oluşturabildiğimiz ve daha sonra oluşturduğumuz bu haritayı resim olarak indirebildiğimiz bir platform.

Nasıl Yapılır?

Öncelikle “bubbl.us” internet adresine gidiyoruz.

Üye olmak “Regıster with email” butonuna tıklıyoruz. Ardından karşımıza çıkan üç seçenekten en soldaki ücretsiz seçeneği seçiyoruz ve üyeliğimizi tamamlıyoruz.

Ücretsiz seçenekte profilimizde aynı anda kayıtlı maksimum üç harita bulundurabiliyoruz. Yaptığımız haritaları bilgisayarımıza indirdikten sonra haritaları profilden silip tekrar yeni haritalar oluşturabiliriz.

Facebook veya Google hesapları ile de giriş yapabiliriz. Giriş yapmadan devam etmek için “Start now” butonuna tıklayabiliriz.

Üyeliğimiz varsa da “Sıgn ın” butonuna tıklayarak giriş yapabiliriz. Yani giriş yapmak için seçenek çok J

Hesabımızla giriş yaptıktan sonra bizi iki seçenek karşılıyor.

Mind Maps seçeneği önceden yaptığım haritaları gösteriyor. New Mind Map seçeneği ise yeni bir harita oluşturmamı sağlıyor. Eğer “Start Now” butonuna tıklamışsak bizi direkt yeni harita oluşturabileceğimiz sayfa karşılıyor.

Bizi sahnemizin ortasında bir buton karşılıyor. Butonumuzun içine bir kavram yazarak başlayalım.

Yeni bir kavram eklemek için sağ alttaki + simgesini kullanıyoruz.

İki kavramı birbirine bağlamak için önce bir kavrama tıklıyoruz ve açılan seçeneklerde ok butonuna tıkladıktan sonra bağlayacağımız kavrama tıklıyoruz.

Sayfamızın arka plan rengini değiştirmek için sol üst köşede bulunan üç çizgili butona tıklayarak “Change bacground“  seçeneğine tıklıyoruz.

Yaptığımız değişikler anlık olarak kaydediliyor. Son olarak haritamızı indirmek için sağ üst köşede bulunan indir butonuna tıklıyoruz.

Haritamızı Mind Maps kısmında görebilir tekrar düzenleyebiliriz.

Yazının video anlatımı için tıklayınız.

Bir sonraki yazıda görüşmek üzere…