DX BALL OYUNU

Merhabalar,

Bu yazımızda yine çok bilinen “DX BALL OYUNU” nu yapacağız. Bu oyunu yaparken bir çok farklı yöntem kullanılabilir. Ben şimdilik en basitini anlatmaya çalışıcağım. Hazırsak başlayalım.

Öncelikle kendime üç dekor oluşturdum. Başlangıç dekorumun arka plan rengi siyah, dekor2’nin arka plan rengi kırmızı ve KAYBETTİNİZ yazıyor, dekor3’ün arka plan rengi yeşil ve KAZANDINIZ yazıyor.

Dekoruma yazdığım kodlara geçeyim.

Öncelikle başlangıç dekorum olan dekor1 dekoruna geçiyorum. Diğer kuklalarda kodlarını yazdığım can değişkeni ve tuğla değişkeni sıfır olunca bir haber salıyor ve oyunum duruyor. Haberler gelince de ona göre farklı dekorlara geçiyorum.

Şimdi kuklalarımıza geçelim. Öncelikle topa vuracağım pedal kuklasını ince bir dikdötgen olarak çizdim ve kodlarını yazdım.

Pedal kuklamı sadece yatay düzlemde hareket ettiriyorum. Bu hareketi de farenin x’ine yani farenin yatay konumdaki yerine göre yapıyorum.

Ardından “Ball” yani top kuklamı ekliyorum ve kodlarımı yazıyorum.

Top kuklamın başlangıç konumunu belirliyorum ve aşağı doğru bir yöne yönelmesini sağlıyorum.

Ardından değişkenlerimin değerlerini ayarlıyorum.

Topum pedal kuklama değerse aynı şekilde yukarı gitmesini sağlıyorum. Eğer top kuklama vuramazsam tekrar başlangıç konumuna gitmesini istiyorum ve can değişkenim bir azalıyor.

Topumu hareket ettirmek için adım komutunu kullanıyorum ve kenara gelince sekmesini sağlıyorum.

Yön haberini tuğla kuklalarımda salıyorum. Tuğla kuklalarıma topum değerse tekrar aşağı yönelmesini sağlıyorum.

Ve geçelim tuğla kodlarıma. Tuğla kuklalarımı dikdörtgen aracı ile çizdim ve toplamda önce beş renk belirledim ve beş kukla çizdim. (Kırmızı, yeşil, sarı, mavi, pembe.) Ardından bu tuğlaların konumlarını sahnemde manuel(sürekle-bırak) yöntemiyle ayarladım. Bir kuklama kod yazdıktan sonra hepsine aynı kodu yazdım. Tek fark puan farkıydı. Kırmızı tuğlamı kırarsam 5 puan, yeşil için 4, sarı için 3, mavi için 2 ve pembe için 1 puan.

Toplamda 20 tuğla kuklam var onun için tuğla değişkenimin başlangıç değerini 20 olarak ayarladım. Topum tuğla kuklama değince gizleniyor, renge göre puan kazanıyor ve tuğla değişkenim bir azalarak haber salıyor. Diğer tuğlalarda da aynı kod var sadece puan değişiyor.

Not: Ben burada tuğlaları kopyalama yöntemi ile çoğalttım. Fakat ikizini oluştur komutu ile de yapabilirdim o örneği ileriki yazılarımızda yapacağız. 

Yazının video anlatımı için tıklayınız.

Bir sonraki yazıda görüşmek üzere.

Yazıya buradan ulaşabilirsiniz.