Golf Oyunu

Merhabalar,

Bu yazımızda bir golf oyunu yapacağız. Hemen başlayalım.

Öncelikle dört adet dekor oluşturuyorum. Sonuncu dekor oyun bittiği zaman açılıyor.

Dikkat edilmesi gereken dekorlardaki engellerin üst yüzeyleri mavi yan yüzeyleri kırmızı renktir. Kodlarımızı buna göre yapacağız.

Sahneme yazdığım kodlara geçelim.

Süre değişkenim dördüncü dekoruma geçene kadar saniyede 1 artıyor. Dördüncü dekoruma geçince haber salıyor.

Sahneme her tıkladığımda tıklamasayısı değişkenim bir artıyor. Bu değişkeni golf topumu kaç tıklamada deliğe soktuğumu tutmak için kullanıyoruz. Sonraki dekor haberi gelince de (topum deliğe girince geliyor) bir sonraki dekora geçiyor.

Daha sonra üçgen bir yön kuklası çizdim ve kodlarını yazdım. Bu kuklayı topumun ne tarafa doğru gideceğini belirlemek için çizdim.

Ön katmana gitmesinin sebebi topumun üstünde görünmesi için. Hız değişkenim 0 dan küçük ise yani topum durmuşsa görünüyor, top kuklamın olduğu yere gidiyor ve fare imlecine doğru yöneliyor. Top kuklamda fare imlecine yöneliyor fakat çember daire şeklinde olduğu için ne tarafa döndüğü belli olmuyor bu yön kuklasını o yüzden kullanıyoruz. Oyun bitti haberi gelince de gizleniyor.

Topumun gireceği delik kuklasını çember aracını kullanarak çizdim.

Şimdi geçelim top kuklamın kodlarına. Top kuklasını scratch ten “Ball” kuklasını ekleyerek kullanıyorum.

Burası kuklamın birinci bölüm kodları. Fareye başmışsam hız değişkenim belli aralıklarla sürekli artıyor.

Burası ikinci bölüm.  Topum giderken gittiği yerlere iz bırakması için kalem eklentisini kullanıyorum. Fareye basmayı bıraktığım an hız değişkenim 0 dan küçük olana kadar top kuklam hareket ediyor. Hız değişkenimi yine bu bölümde azaltıyorum. Topum renklere çarparsa yön değiştiriyor. Delik kuklasına değince haber salım sahnem sonraki dekora geçiyor. Sonra yaptığım çizgiler temizleniyor.

Çok detaylı kodları açıklamadım çünkü bundan önceki yazılarda çok detaylı anlatmıştım. Bu örnekler artık pratik yapmak için yaptığım örneklerdir.

Yazının video anlatımı için tıklayınız.

Kullandığım dekorlar

Bir sonraki yazıda görüşmek üzere…

Yazıya buradan ulaşabilirsiniz.