PIR(HC-SR501) Hareket Sensörü

Merhabalar,

Bu yazımızda PIR hareket sensörünün kullanımını öğreneceğiz.

PIR(HC-SR501) Hareket Sensörü Nedir?

Hareket algılayan bir sensördür. Avm, restaurant gibi yerlerin lavabolarındaki lambalar hareketi algıladığı zaman yanıyor. Mantığı bu sensörün mantığı ile aynı.

Toplamda üç adet pini var. Ortadaki pini arduinoda dijital pinlerden birine bağlıyoruz. Diğerleri ise sensörümüzü beslemek için kullanılıyor. Sol ve sağ arka tarafta iki adet turuncu potasyometre var. Soldaki ölçüm mesafesini ayarlamamız için kullanılıyor. En sola çevirince 3 metre en sağa çevirince 7 metreye kadar hareket algılayabiliyor. Sağdaki ise hareketi algıladıktan sonraki süreyi belirliyor. En sol 5 saniye en sağda 3 dakika oluyor. ,

Hareketi algıladıktan sonra eğer potasyometre en solda ise 5 den geriye doğru sayıyor ve bir de kendi çalışma prensibi olarak 3 saniye bekliyor yani ilk hareketten toplam 8 saniye sonra diğer hareketi algılıyor.

Biz bu uygulamada hareketi algılayınca buzzerdan bildirim gelmesini sağlıyoruz.

Eğer hareketim algılanmışsa buzzer 8 saniye boyunca ses çıkartıp susuyor. Neden 8 saniye. Çünkü pır sensörümün hareket algılamasını 5 saniye olarak ayarladık ve kendi çalışma prensibi olarak da 3 saniye bekliyordu.

Yazının video anlatımı için tıklayınız.

Bir sonraki yazıda görüşmek üzere…

Yazıya buradan ulaşabilirsiniz.