Popplet

Merhabalar,

Bu yazımızda kavram, zihin haritası oluşturmak için bir web platformundan bahsedeceğiz. Daha önceden “bubbl.us” ile bu tarz bir uygulama yapmıştık. Fakat popplet platformunun daha kullanışlı olduğunu düşünüyorum.

Popplet Nedir?

Zihin veya kavram haritaları oluşturabileceğimiz ve oluşturduğumuz bu haritaları resim olarak indirebileceğimiz, farklı platformlarda paylaşabileceğimiz bir web 2.0 teknolojisidir.

Aşağıdaki görselde kendi dersimde kullanmak üzere oluşturduğum bir zihin haritası mevcut.

Nasıl Yapacağız?

Öncelikle “popplet.com” adresine gidiyoruz. Karşımıza aşağıdaki sayfa geliyor.

Giriş yapmak veya üye olmak için “log ın” seçeneğine tıklıyoruz.

Giriş yapmak için kullanıcı adı ve şifremizi giriyoruz. Üye olmak içinse en alt kısımda Sign up seçeneğine tıklıyoruz. Benim üyeliğim olduğu için giriş yapıyorum.

Karşıma yukarıdaki gibi bir sayfa çıkabilir. Flash player uygulamasını etkinleştirmemizi istiyor. Eğer tarayıcımızın ayarı kapalıysa

Adres çubuğundaki simgeye tıklayarak yönet diyoruz ve

Butonu kaydırarak yeşil olmasını sağlıyoruz.  İstersek daha sonra tarayıcı ayarlarından eskisi gibi yapabiliriz. Ardından

Adres çubuğundan izin ver seçeneğini seçiyoruz ve sayfamız açılıyor.

Üye olurken ücretsiz seçeneği seçiyoruz. Ücretsiz seçenekte profilimizde en fazla 10 adet harita bulundurabiliyoruz. Benim şu anda bir haritam var. Ama eğer 10 adetten fazla olursa haritaları bilgisayarıma resim olarak indirip sonradan profilimdekileri silebilirim. Bu sayede yeni haritalar oluşturabilirim. Yeni harita oluşturmak için “make new popplet” seçeneğine tıklıyorum.

Burada haritamın ismini girmemi ve arka plan rengi belirlememi istiyor. İstersek arka plan rengini daha sonradan değiştirebiliriz.

Daha sonra karşımıza haritamızı oluşturmak için arka plan belirlediğimiz renkte boş bir sayfa çıkıyor.

Burada kavramlarımızı eklemek için faremizin sol tuşu ile iki kere ekrana tıklayabiliriz veya yukarıda arka plan rengini değiştireceğimiz seçeneğin sağ tarafındaki ayarlar simgesine tıklayarak “new popple” diyebiliriz.

Kavramımızı ekledikten sonra kutucuk içndeki seçenekleri  kullanarak düzenleme işlemlerini yapabiliriz.

Haritamızı tamamladıktan sonra yine ayarlar bölümünden “export ” seçeneğini kullanarak pdf veya resim olarak bilgisayarımıza indirebiliriz.

Çeşitli platformlarda paylaşmak için sağ üstte bulunan “Share” seçeneğini kullanabiliriz.

Popplet aracı bubbl.us aracına göre daha kullanışlı olduğunu düşünüyorum. Siz istediğiniz aracı kullanabilirsiniz. 🙂

Yazının video anlatımı için tıklayınız.

Bir sonraki yazıda görüşmek üzere…