Teknofest Nedir?

Teknofest Havacılık,Uzay ve Teknoloji festivali Ocak 2017’de Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı (T3 Vakfı) ve T.C Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı iş birliğiyle kurulmuş,Türkiyenin birçok önemli kurum ve firmalarının desteğiyle de düzenleniyor.

Amacı: Milli teknoloji hamlesini gerçekleştirmek, teknoloji üreten bir toplum oluşturmak amaçlanmıştır.

21 farklı kategoride (Biyoteknoloji İnovasyon Yarışması, Tarım Teknolojileri Yarışması, Çevre ve Enerji Teknolojileri Yarışması, Akıllı Ulaşım Yarışması, Eğitim Teknolojileri Yarışması, Helikopter Tasarım Yarışması, Jet Motor Tasarım Yarışması…) her yaş seviyesine uygun yarışmalar düzenlenmektedir.

İlkokul seviyesi için; İnsanlık Yararına Teknoloji Yarışması,Eğitim Teknolojileri Yarışması,Akıllı Ulaşım Yarışması,World Drone Cup,Hack Zeugma

Ortaokul seviyesi için; Robotik Yarışmaları,İnsanlık Yararına Teknoloji Yarışması,Uçan Araba Tasarım Yarışması,Eğitim Teknolojileri Yarışması,Akıllı Ulaşım Yarışması,World Drone Cup,Hack Zeugma

Lise ve üstü seviyeler için bknz.

Gerekli koşulu sağlayan projelere maddi destek veriliyor. Dereceye giren projelere ödül veriliyor. Her proje kendi kategorisinde değerlendiriliyor.

İlk festival ilk festival 2018 yılında 20-23 Eylül tarihleri arası İstanbul Yeni Havalimanında gerçekleşti.

İkinci festival 2019 yılında 17-22 Eylül tarihlerinde İstanbul Atatürk Havalimanında gerçekleşti.

Üçüncü festival 2020 yılında 24-27 Eylül tarihlerinde Gaziantep Orta Doğu Fuar Merkezinde gerçekleşti

Yarışmalara katılım başvuruları çok daha erkenden alınıyor. Bunun için teknofest sayfasını takip edebilirsiniz. Katılım ücretsizdir.

Kaynak

https://teknofest.org/

https://tr.wikipedia.org/wiki/Teknofest