VFabrika Nedir?

Merhabalar,

Bu yazımızda VFabrika uygulamasından bahsedeceğiz.

VFabrika öğretmen ve öğrencilerin dijital içerik (animasyon, simülasyon, oyun vb.) oluşturabildiği MEB’e bağlı birimler tarafından geliştirilen bir uygulamadır.

Uygulamayı kullanmak için bilgisayarımıza indirip kurmamız ve lisanslamamız gerekiyor. Bunun için EBA hesabımıza giriş yaptıktan sonra “İçerik Üretimi” menüsü altında bulunan VFabrika sekmesine tıklıyoruz.

Açılan sayfada gerekli bağlantıya tıklayarak bilgisayarımıza VFabrika exe dosyasını indirip birçok programı kurar gibi “next-next” butonlarına tıklayarak uygulamayı kuruyoruz.


Daha sonra uygulamayı lisanslamak için EBA dan VFabrika uygulamasını indirdiğimiz bölüme tekrar geliyoruz ve “Yeni Lisans Anahtarı Oluştur” butonuna tıklayarak bir lisans kodu elde ediyoruz. Elde ettiğimiz bu kodu VFabrika uygulamasını ilk açtığımızda “Lisans kodum var” seçeneğine tıklayarak gerekli alana girip uygulamamızı lisanslıyoruz.


Bu aşamadan itibaren VFabrika uygulamasını kullanarak istediğimiz türde birçok farklı içerik oluşturabiliriz. Blok tabanlı programlama biliyorsak özgün birçok farklı içerik oluşturabilirsiniz. Blok tabanlı programlama bilmiyorsanız uygulamanın bize sunmuş olduğu hazır şablonlar sayesinde çok kolay bir şekilde çok eğlenceli oyun, video, sunum vb. oluşturabilirsiniz. Hazır şablonlar seçeneği ile uygulama çok daha kullanışlı hale geliyor. Tabi burada kendi özgün ürünlerimizi oluşturamıyoruz ama çok eğlenceli ders materyalleri oluşturabiliriz.


Html5 uyumlu olduğu için geliştirdiğimiz içerikler tüm tarayıcılarda çalışabildiğinden dolayı telefon, tablet ve bilgisayarda uyumlu bir şekilde çalışmaktadır.