Buton ile Led Kontrolü

Merhabalar,

Bu yazımızda yine led yakıcağız ama bu sefer buton yardımıyla ile ledimizi yakacağız. Neden bu kadar çok led yakıyoruz? Sorusunun cevabı led yakmak bu yazı serisinin temeli o yüzden ne kadar pekiştirirsek o kadar iyi.

Bu uygulamada

10 Kiloohm direnç

Dört bacaklı push buton(Siz iki bacaklı da kullanabilirsiniz)

Bir adet led

220 ohm direnç

10 kiloohm direnci butonun bağlarken kullanacağım. Butonumun dört bacağı var fakat biz iki bacağı ile işlem yapacağız. Diğer iki bacağını kırmayacağım J breadboardın ortasına bağlayarak diğer iki bacağın karşı tarafta kalmasını sağlayacağım.

Buton bağlarken iki farklı bağlantı şekli vardır. Birincisi pull-down(bizim yaptığımız) bu şekilde butona basmadığımız zaman buton bize 0 değerini gönderir bastığımız zaman ise 1 değerini gönderir. Zaten push butonlar iki değer gönderir 0 ve 1 değeri.

Diğer bağlantı şekli pull-up bu bağlantıda butona basmadığımız zaman 1 değerini gönderir bastığımız zaman 0 değerini gönderir.

Biz yukarıdaki gibi pull-down bağlantısı kullandık.

Şimdi geçelim kod kısmına

Burada farklı olarak düzenle menüsünden arduino kipini kullanmadık. Bağlan kısmından aygıt yazılım güncelle seçeneği ile kodumuzu arduino kartımıza yükledik ve yeşil bayrağa basarak devremizi çalıştırdık.

Butonumu 7.sayısal pine bağladım. Neden sayısal pin? Çünkü buton iki değer gönderiyor. Butonun gönderdiği değeri kuklama söylettim ve koşul yapısı içinde değerim 1 ise ledimi yaktım değilse ledimi söndürdüm.

Yazının video anlatımı için tıklayınız.

Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere..

Yazıya buradan ulaşabilirsiniz.