RGB LED

Merhabalar,

Bu yazımızda arduinoda farklı pinleri öğreneceğiz ve farklı bir elektronik eleman olana rgb led kullanarak bir uygulama yapacağız.

PWM pin nedir?

Arduino üzerinde 0-13’ kadar olan sayısal(dijital )pinlerin bazılarının yaznında küçük bir dalga işareti var.

Bu pinler görsel de işaretlendiği üzere 3-5-6-9-10-11 dijital pinleridir. Bu pinleri hem sayısal giriş-çıkış olarak kullanabiliyorum hem de pwm çıkış olarak kullanabiliyorum.

Pwm çıkış nedir. Dijital pinlerden iki değer gönderebiliyordum 0 veya 5V, 0 veya 1 değerleri. Örneğin ledimizi yakmak için 5V değer göndeririz söndürmek için 0V değer göndeririz. Butonu okurken butona bastığımız zaman 1 basmadığımız zaman 0 değerini okuruz.

Pwm çıkış ile lede veya herhangi bir elektronik elemana 0 dan 255’ e kadar değer gönderebiliriz. 0 sayısının karşılığı 0V 5 sayısının karşılığı 5V olur. Yani ledimizi tam güç yakmak istersek 255 tamamen söndürmek için 0 değerini gönderebiliriz. Ya da orta kararda yakmak için 100 gibi bir değer gönderebiliriz.

RGB led nedir?

RGB led Red-Green-Blue(Kırmızı-Yeşil-Mavi) renklerini oluşturabilen bir elektronik elemandır. Biz bu üç rengi istersek ayrı ayrı yakabilir istersek bu ışık renklerini karıştırarak farklı renkler oluşturabiliriz.

Rgb ledler ortak anot(+) ve ortak katot(-) olmak üzere ikiye ayrılır. Ortak anot rgb led bağlatısında uzun bacağı 5V diğer üç bacağı normal 220 ohm değerinde bir direnç ile pwm veya sayısal pinlere bağlarız.

Ortak katot rgb led de ise uzun bacağı Gnd hattına diğer bacakları yine direnç yardımıyla aynı şekilde bağlarız.

Biz bu yazıda ortak anot(+) led kullanacağız ve kodları ona göre yapacağız.

Burada sıralama Uzun bacağın solundaki ayak Red(Kırmızı) rengi uzun bacağın hemen sağındaki bacak Green(Yeşil) rengi diğer bacak ise Blue(Mavi) rengi temsil eder. Biz bu bağlantıda pwm pinlerini kullandık herhangi bir sayısal pinleri de kullanabilirdik fakat istediğimiz ölçüde renklerimi yakmak için bu pinleri tercih ettim.

Dikkat devre şemasında hiç toprak(gnd) hattını kullanmadık. O yüzden ledimizi yakmak için normalde 255 değerini göndermemiz gerekirdi. Ama ortak anot led olduğu için ledimizi tam güç yakmak için 0 değerini gönderiyoruz.

Burada k tuşuna basılınca kırmızı renk, m tuşuna basılınca mavi renk, y tuşuna basılınca yeşil rengim yanıyor. Yine arduino kipini kullanmadım normal düzende kodlarımız yazdım.

Yazının video anlatımı için tıklayınız.

Bir sonraki yazıda farklı bir rgb led uygulaması yapacağız, görüşmek üzere…

Yazıya buradan ulaşabilirsiniz.