Elma Toplama Oyunu

Merhabalar,

Bu yazımızda koşul farklı kod komutları kullanarak “Elma Toplama Oyunu” yapacağız. Hazırsak başlayalım.

Öncelikle bir dekor ekliyoruz. Ben “Blue sky” dekorunu tercih ettim. Elma kuklamı yakalamak için “Champ99” kuklasını ekledim ve son olarak da “Apple” kuklamı ekledim. Kuklalarımın boyutlarını “%50“ olarak değiştirdim.

Champ99 kuklama sağ ok tuşuna basınca sağ tarafa sol ok tuşuna basınca sol tarafa yani sadece yatay düzlemde hareket etmesi için aşağıdaki kodları ekledim.

Ardından “Apple” kuklamın kodlarına geçiyorum.

Açıklama

Puan diye bir değişken oluşturdum ve başlangıç değerini 0 yaptım.

Ardından apple kuklamın yukarıdan başlaması için yatay düzlemde konumunu rastgele yaptım ama dikey düzlemde 180 yaptım. Yani hep yukarıdan başlasın ama farklı yatay konumlarda.

Bunu da ayarladıktan sonra sürekli olarak y konumunu aşağıya doğru değiştirdim. Yani sürekli olarak aşağıya doğru hareket ediyor.

Ardından ilk koşulumu yazdım. Eğer elma kuklamın y konumu -160 dan küçükse yani “Champ99” kuklamı geçtikten sonra iyice aşağı gelmişse tekrar başa dönsün. Koşul içinde bulunan küçüktür bloğunu operatörler kısmından ekledim. Zaten renginden anlayabiliriz.

Daha sonra bir koşul daha ekledim ve dedim ki elma kuklam, champ99 kuklama değiyorsa tekrar başa dönsün, bir puan kazansın ve bir ses çalsın. Koşulumun içinde bulunan değiyor mu komutunu algılama bölümünün içinden aldım.

Yazının video anlatımı için tıklayınız.

Bir sonraki yazıda görüşmek üzere…

Yazıya buradan ulaşabilirsiniz.