Köstebek Oyunu

Merhabalar,

Bu yazımızda köstebek oyunu yapacağız. Hemen başlayalım.

Öncelikle sahneme bir dekor rengi verdim.

Ardından köstebeklerimin çıkağı yuvaları kukla çizim bölümünden önce çember aracını kullanarak bir çember ve şekli değiştir aracını kullanarak çemberin şeklini değiştirerek oluşturdum.

Daha sonra bu yuvadan sekiz tane daha kopyalayarak toplamda dokuz yuva oluşturdum ve sahnemde sıraladım.

Daha sonra hepsine başlangıç konumuna geçmesi için tek satırlık bir kod ekledim.

Tabi her yuvanın konum değerleri farklı.

Ardından internetten indirdiğim çekiç kuklamı ekledim ve kodlarını yazdım.

Çekiç kuklam fare imlecinin gittiği yere gidiyor ve fareye tıklarsam 40 derece sol ve sonra sağ olmak üzere dönerek bir tıklama efekti oluşturuyorum.

Ardından internetten indirdiğim köstebek kuklasını ekliyorum ve bu kuklama iki kılık daha ekliyorum. Bu kılıklardan biri köstebek diğeri bomba. Toplamda 2 tane köstebek bir tane bombam var bunlar bir kuklanın içinde. Kılık isimlerini 1-2-3 olarak değiştirdim.

Köstebek kuklamın kodlarını 3 kısımda inceleyelim.

Kısım1

Burada öncelikle köstebeğimin yuvaların arkasında görünmesi için arka katmana git komutunu kullandım. Daha sonra iki  tane liste oluşturdum. Birinci listenin adı xdegerleri ikinci listenin adı ydegerleri. Bu listeler köstebeğimin gideceği x ve y değerlerini tutuyor. Bu değerleri oluşturduğum yuva kuklalarımın konumlarından aldım. 3 sıra yatay olduğu için yukarıdan aşağıya hepsi aynı x konumunda olmalı o yüzden üç tane x değeri yine dikey olarak da aynı konumda olmaları gerektiği için üç tane y değeri var.

Köstebeğimin konumunu bu listelerden aldığım değerlere göre belirliyorum ve köstebeğim her seferinde üç kılıktan biri ile görünüyor.

Köstebeğim göründükten sonra yuvadan yukarı doğru çıkmasını sağlıyorum,  bekliyorum, gizleniyorum, bekliyorum ve görünerek tekrar başa dönüyorum.

Kısım 2

Burada puan kazanmak veya kaybetmek için gerekli kodlar var.

Eğer 3.kılığım yani bomba kılığım görünmüşse ve ben aynı zamanda fareye başmışsam köstebek kuklamda çekice değiyorsa 1 puan kaybediyorum. Çünkü bombaya basmış oluyorum. Gizleniyorum, ses çalıyor ve haber salıyor. Haber gelince de puan kaybediyorum.

Eğer kılık üç değilse 1 veya 2 ise ve ben yine fareye başmışsam köstebek kuklam çekice değiyorsa bu sefer puan kazanıyorum.

Kısım 3

Haberler gelince puan kazanıyorum veya kaybediyorum.

Son olarak sahneme eklediğim zamanlayıcım 60 dan büyük ise oyunumu durdur kodunu ekliyorum.

Yazının video anlatımı için tıklayınız.

İnternetten indirdiğim kukla linkleri

Çekiç

Köstebek-1

Köstebek-2

Bomba

Bir sonraki yazıda görüşmek üzere…

Yazıya buradan ulaşabilirsiniz.