Sayı Tahmin Oyunu

Merhabalar,

Bugün sizinle sayı tahmin oyunu yapacağız. Dekorumu dekor çiz bölümünden gradyan bir renk yaptım. Bunu için doldur kısmında aşağıdaki gibi seçenekler mevcut.

Gradyan renk yapmak için öncelikle dört seçenekten birini seçtim(soldan üçüncü). Ardından kendime iki renk belirledim ve boyamak için bimap’ a dönüştürdüm, boyadım.

Daha sonra hayvanlar bölümünden  “Bear” yani ayı kuklasını ekledim. Kuklamın ikinci kostümünü kullandım.

Daha sonra kodlarımı yazdım.

Açıklama

Öncelikle üç değişken oluşturdum: üretilen, tahmin, can. Üretilen değişkenim 1 ile 100 arası üretilen rastgele sayıyı tutuyor. Tahmin değişkeni verdiğim cevapları tutuyor. Can değişkenimde her verdiğim tahminde bir azalıyor.

Toplamda 10 saniyelik bir konuşma sonrasında 1 ile 100 arası rastgele sayım üretiliyor.

Tabi bu değişkenimin ekranda görünmesini istemem ama ben başlangıçta denemek için tik işareti seçili bıraktım, siz oyunu bitirdiğiniz zaman tik işareti seçili olmasın ki oyunun anlamı olsun 🙂

İlk tahminimi girdikten sonra artık sürekli tekrarla komutunun içine giriyorum ve burada girdiğim tahmin ile üretilen sayı arasında karşılaştırma yaparak beni yönlendiriyor ve her seferinde bir canım gidiyor.

Eğer girdiğim sayı ile üretilen sayı eşit olursa “Bravo bildin” deyip oyunu durduruyor. Aynı şekilde canım 0’ a eşit olursa  “Oyun bitti” deyip oyunu durduruyor.

Yazının video anlatımı için tıklayınız.

Bir sonraki yazıda görüşmek üzere…

Yazıya buradan ulaşabilirsiniz.